Laipni lūgti Bertas Namā!

Ir jautājumi? Mēs spēsim palīdzēt - zvani 80000060!

Mans grozs
0

0 items - €0,00

Vai Jūs apsverat domu sterilizēt suni?

KĀPĒC DZĪVNIEKU KASTRĒ?

Dzīvniekus galvenokārt kastrē tādēļ, lai tie neradītu nevēlamus pēcnācējus. 

Nekastrētiem suņiem bieži ir dažādas uzvedības izmaiņas, kas novērojamas tajos periodos, kad notiek aktīva meklēšanās kucēm. Suns kuci sajūt apmēram 3-5 km apkārtnē, kļūst nevaldāms, iezīmē teritoriju, ir hiperseksuāls un ar grūtībām klausa saimniekam. Suņu kastrācija var samazināt agresivitāti un interesi par kucēm, kā arī uzlabot dzīvnieka uzvedību.

Suņu uzvedība seksuālās aktivitātes periodos ir cieši saistīta ar testosterona līmeni dzīvnieka asinīs. Testosterons ir nepieciešams, lai tiktu ražota sperma, suns būtu seksuāli aktīvs, spētu vairoties un radīt pēcnācējus.

Ja saimnieks nevēlas suni izmantot vaislai, vai arī suņa uzvedība ik pa laikam ir neciešama,  ir divi veidi kā samazināt testosterona līmeni dzīvnieka asinīs un panākt, lai suns kļūst mierīgāks. Tā ir hormonālā vai ķirurģiskā kastrācija.


 

TĀ VIENKĀRŠI IR, BET TO VAR MAINĪT

Gadalaikos, kad dzīvnieki izjūt daudz spēcīgāku dzimumtieksmi, suņu un kaķu saimniekiem aktuāls kļūst mīluļu kastrācijas jautājums. Bieži vien suņiem ir dažādas uzvedības izmaiņas  - suns kļūst seksuāli aktīvs, nevaldāms, iezīmē teritoriju, mūk no mājām, neklausa saimnieku.  Suņiem kastrācija var samazināt agresivitāti un interesi par kucēm, taču ķirurģiskā kastrācija ir neatgriezeniska un var radīt dažādas veselības problēmas nākotnē. Pētījumos pierādīts, ka tikai 60% gadījumos suņa uzvedība pēc ķirurģiskās kastrācijas uzlabojas, bet 40% gadījumos tā paliek nemainīga (1,2). Mēs iesakām -  vispirms pārbaudi, vai nepieciešama tik radikāla metode kā ķirurģiska kastrācija un tikai pēc tam izlem, ko darīt!

(1) Heidenberger E, Unshelm J., Changes in the behavior of dogs after castration, Tierarztl Prax. 1990;18(1):69-75.2) R. J. Maarschalkerweerd, N. Endenburg, J. Kirpensteijn and B. W. Knol., Infl uence of orchiectomy on caninehaviour, Veterinary Record 1997 140. 617-619.


 

ALTERNATĪVA ĶIRURĢISKAI KASTRĀCIJAI - HORMONĀLĀ KASTRĀCIJA (MŪSDIENĪGA UN ATGRIEZENISKA KASTRĀCIJAS METODE)

Šobrīd viena no atzītākajām un saudzīgākajām kastrācijas metodēm pasaulē ir hormonālā kastrācija, jeb implanta ievietošana dzīvnieka organismā, sevišķi vīriešu kārtas suņiem. Tā nav operācija, bet vienkārša injekcija, kuras darbības ilgums atkarīgs no dzīvnieka lieluma. Maza auguma suņiem (līdz 5 kg) un kaķiem tā varētu darboties līdz pat diviem gadiem, lielākiem dzīvniekiem – 6 mēnešus un vairāk. 

Hormonālā kastrācija dzīvniekiem ir absolūti nekaitīga. Implanta vielas bloķē hipofīzes izdalītos priekšhormonus, tādēļ nenotiek vīrišķo un sievišķo hormonu izstrāde. Implati, jeb hormonālā kastrācija, dzīvniekam ir daudz drošāka un nekaitīgāka, nekā ķirurģiskā kastrācija.

Vairākās ES valstīs dzīvnieka ķirurģiska kastrācija ir aizliegta, pieļaujot vien hormonālo kastrāciju, kas tiek uzskatīta par daudz humānāku un dzīvniekam saudzīgāku.

Tāpat ir pierādīts, ka daudzas veselības problēmas, piemēram, locītavu slimības, hipotireoze, ar vakcināciju saistītas veselības problēmas, kā arī citas, dzīves laikā iegūtās veselības problēmas, palielinās tieši ķirurģiski kastrētiem dzīvniekiem. (1;2).

Implanti samazina dzīvnieka dzimumdziņu, tomēr viņš var turpināt izrādīt interesi par pretējo dzimumu. Gan ķirurģiskajai, gan hormonālajai kastrācijai ir arī savi negatīvie aspekti, galvenokārt, dzīvnieku pieņemšanās svarā, jo seksuālie hormoni piedalās arī tauku vielmaiņā un aktīvāk noārda taukus, turklāt, samazinoties dzimumtieksmei, dzīvnieki kļūst mazāk aktīvi. Līdz ar to jāseko līdzi dzīvnieka diētai, jādod liesāka pārtika un dzīvnieks jānodrošina ar regulārām fiziskām aktivitātēm.

Hormonālā kastrācija ir atgriezenisks process. Kad implants beidz savu darbību, un, ja saimnieks nevēlās turpmāk implantu ievietot, suns atgūst savus iepriekšējos paradumus un fizioloģiskās īpašības.

 (1)  Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay Neuter in Dogs; By Laura J. (2)  Neutering of German Shepherd Dogs: associated joint disorders, cancers and urinary incontinence, 2016 The Authors. Veterinary Medicine and Science Published by John Wiley & Sons Ltd.


ĶIRURĢISKĀ KASTRĀCIJA

Kastrācija novērš iespēju dzīvniekam saslimt ar tādām slimībām kā prostatas hiperplāzija, perianālā adenoma, piometra, dzemdes sagriešanās, dzemdes izkritums, vaginālā hiperplāzija, viltus grūsnība un citām patoloģijām. Taču ķirurģiskā kastrācija var arī  palielināt dažādu slimību, piemēram, ortopēdisko traucējumu, hipotireozes, vecuma demences, kā arī ar vakcinācijām saistīto blakusparādību risku visā atlikušajā dzīves periodā. (1)

Kā  notiek ķirurģiskā kastrācija?

Ķirurģiskās kastrācijas laikā veterinārārsts izņem abus sēkliniekus, izdarot nelielu griezumu  starp sēklinieku maisiņiem un dzimumlocekli.

Suns operācijas laikā atrodas vispārējā narkozē. Tā kā lietojot narkozi pastāv dažādi riski, tā ir jāizvēlas atbilstoši suņa šķirnei un vecumam.Tiek sagatavots operācijas laukums – noskūts apmatojums, dezinficēta āda. Tad uzklāj sterilu operācijas drānu, lai novērstu infekciju risku. Tiek izdarīts griezums ādā. Sēklinieks atrodas sēklinieka maisiņā un karājās sēklvados. Operācijas laikā sēklvadi tiek pārgriezti, sēklinieki atdalīti un izņemti. Lai dzīvnieks nenoasiņotu, asinsvadi operācijas laikā tiek nosieti un asins apgāde apturēta.

Kad abi sēklinieki ir izņemti, tiek uzliktas šuves. Pēc noteikta laika, kad brūce ir sadzijusi, diegus var izņemt. Ja operācija noritējusi bez sarežģījumiem, suns var iet mājās tajā pašā dienā.

Vai kastrācija ir sunim sāpīga? 

Kastrācijas operācijā vienmēr tiek izmantota vispārējā narkoze. Gan operācijas dienā, gan dienu pēc tam, jālieto pretsāpju līdzekļi, ko izrakstījis veterinārārsts, lai jūsu suns justos pēc iespējas labāk.  

Kas man būtu jāzina par to, kāds suns būs pēc operācijas ? 

Suns, kas laiku pavadījis narkozē, var būt mazliet noguris un pēc pamošanās viņa gaita var būt nestabila. Ja suni vedat mājā operācijas dienā, tad vēlams viņu paturēt drošā, mierīgā vietā, lai tas var atgūties.Ja sunim ir apetīte, varat tam piedāvāt mazas ēdiena porcijas. 
Uzmaniet brūci. Ja tā kļūst sarkana, pietūkusi, vai izdalās šķidrums, sazinieties ar savu veterinārārstu. Lai suns nesalaizītu operēto vietu, 10 dienas lietojiet plastmasas aizsargapkakli ap suņa galvu. Ja nepieciešams, aizsargu noņemiet uz īsu brīdi, bet neļaujiet sunim brūci laizīt.

Parasti griezuma vieta tiek sašūta ar diegiem. Diegus no šuvēm  parasti izņem pēc 10-14 dienām. Dažos gadījumos lieto diegus, kuri paši uzsūcas, vai brūci salīmē ar speciālu medicīnisko līmi. Tādā gadījumā sekojiet brūces stāvoklim līdzi, bet ja nepieciešams vediet pie veterinārārsta pārbaudīt, vai viss ir kārtībā. 

Cik ātri es pamanīšu ķirurģiskās kastrācijas efektu?

Sunim pēc kastrācijas tiek pārtraukta testosterona ražošana, tomēr pirmajās 2-3 nedēļās pēc operācijās vēl iespējama pastiprināta seksuāla uzvedība. Jāpaiet ilgākam laikam, lai jūs redzētu neatgriezeniskas pārmaiņas sava suņa uzvedībā.

(1) Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay / Neuter in Dogs. By Laura J. Sanborn, M.S


 

JAUTĀJUMI UN ATBILDES

Kas ir hormonālā kastrācija? 


Veterinārajā medicīnā šis kastrācijas veids tiek saukts arī par medicīnisko, vai pārejošo kastrāciju. 
Manipulācijas laikā veterinārārsts suņa skausta rajonā, ar speciālu adatu, zem ādas ievada mazu, rīsa grauda lieluma implantu. Process ilgst pāris sekundes, līdzīgi kā ievadot mikročipu. 
Atšķirībā no mikroshēmu implanta, hormonālais implants ir bioloģiski saderīgs un darbības laikā pamazām noārdās.

Vai veicot hormonālo kastrāciju sunim sāpēs?

Veterinārārsts ievieto implantu ar speciālu adatu. Procedūru parasti veic bez anestēzijas, tāpat kā ievadot mikročipu, vai kā veicot parastu vakcināciju.

Kā darbojās hormonālā kastrācija?

Ievietots ķermenī, implants sāk noārdīties. Tas izdala vielu, kas bloķē testosterona ražošanu.Testosterons ir viela, kas atbild par suņa dzimumnobriešanu un vīrišķo dzimumorgānu attīstību. Hormonālā kastrācija ir atgriezeniska. Kad implants ir noārdījies, tā efektivitāte pazūd. Jūsu suns atkal atgūst normālu testosterona līmeni.

To pašu efektu var sasniegt ar ķirurģisko kastrāciju. Taču atšķirība ir tajā, ka ķirurģiskā kastrācija ir neatgriezeniska un 40 % gadījumu suņa uzvedība pēc kastrācijas praktiski nemainās (1;2)
Tāpēc izmantojiet hormonālo kastrāciju un vispirms pārbaudiet, vai ķirurģiskā kastrācija ir nepieciešama!

Cik ilgi darbosies šāda hormonālā sterilizācija?

Hormonu implanti ir pieejami divos variantos:
-  6 mēnešu efektivitāte
- 12 mēnešu efektivitāte.

Ir ieteicams sākt ar 6 mēnešu implantu, lai  novērtētu, vai ir sasniegts vēlamais efekts. Ja efekts ir sasniegts un jūs esat izlēmuši turpināt lietot šo metodi un  vēlaties, lai saglabātos hormonālās kastrācijas efektivitāte, pēc pirmā implanta  varat pagarināt kontracepcijas efektu un ievietot implantu, kurš darbosies jau 12 mēnešus. Hormonālā efektivitāte saglabāsies un turpināsies!

Kā es pamanīšu hormonālās kastrācijas, jeb implanta efektivitāti?

Hormonālais implants darbojas 6 vai 12 mēnešus. Taču pastāv risks, ka pirmo 6 nedēļu laikā suns vēl var radīt pēcnācējus. Ieteicams pirmās 6 nedēļas suni izolēt no kucēm. 
Ja ievadīts 12 mēnešu implants, tad pēc implanta ievadīšanas ieteicams pirmās 8 nedēļas suni izolēt no kucēm.

Suņiem līdz 10 kg, sešu mēnešu hormonālā kastrācija var pagarināties līdz vienam gadam.

Ne visi suņi maina uzvedību uzreiz!

Daži izvēlas kastrēt suni, lai izmainītu dzīvnieka uzvedību, piemēram, mazinātu interesi par kucēm. Taču jāņem vērā, ka jūsu suns var zaudēt spēju vairoties ātrāk, pirms tam mainās uzvedība. Daži suņi maina savu uzvedību uzreiz pēc kastrācijas, citiem paiet 10 - 12 nedēļas.

Izmaiņas uzvedībā katram sunim ir individuālas! 

Izmaiņas ne vienmēr būs tādas, kādas jūs būsiet gaidījuši. Suņa  uzvedība saistās ar daudzām lietām – audzināšanu, instinktiem, raksturu, šķirni un, protams, jau pieminēto testosteronu.  Ar hormonālo kastrāciju jūs palīdzēsiet tikai gadījumos, kad būs vainīgs testosterona līmenis dzīvnieka asinīs. 

Ja Jūs negūstat vēlamo uzvedības maiņu, kā bijāt iecerējis, tātad, pie vainas nebūs testosterons, bet kāda cita problēma, iespējams, suņa audzināšana. Ķirurģiskā kastrācija dod to pašu efektu, tikai ir neatgriezeniska, un šādos gadījumos nav nepieciešama. Iespējams, jums jākonsultējas ar profesionālu dzīvnieku aprūpes konsultantu.

Ko man darīt, ja mani māc šaubas par hormonālās kastrācijas labumu?

Tas ir pilnīgi normāli un nav nekas neparasts. Hormonālā kastrācija ir jauna, inovatīva metode un daudziem suņu saimniekiem nav vēl īsti skaidrs kā tas iedarbosies uz viņa mīluli. Šī metode darbojas bloķējot dzimumhormonu testosteronu. Aktīvās vielas ietekmē suns pamazām nomierinās,  zaudē interesi par kucēm,  pazūd agresija, nebēg no mājām, pārtrauc iezīmēt teritoriju un necenšas pār citiem vairs dominēt. 

Nav 100% garantijas suņa uzvedības maiņai!

Ir suņi, kas nemaina savu uzvedību ne pēc hormonālās, ne ķirurģiskās kastrācijas. Tātad, te nebūs vainīgs testosterons, bet iemesls var būt meklējams pavisam citur.
Ja sunim uzvedība nemainās līdz 10 nedēļai pēc implanta ievietošanas, nepieciešams doties pie veterinārārsta un izmērīt testosterona līmeni suņa asinīs. Ja testosterona līmenis ir zems, tad šī metode darbojas un jūsu suns ir uz noteiktu  laiku atbrīvojies no saviem ar seksualitāti saistītajiem paradumiem.

Viena no pirmajām pazīmēm, ka hormonālā kastrācija iedarbojas - sunim redzami  samazinās sēklinieki. Jāņem vērā, ka šīs ir pārejošas izmaiņas. Kad implants beidz darboties, sēklinieki atgūst normālu izmēru.

Vai hormonālā kastrācija darbosies tieši 6 vai 12 mēnešus?

Kastrācijas ilgums ir individuāls un katram sunim savādāks.
Jūs varat izvēlēties divus kastrācijas periodus – 6 un 12 mēneši. Taču bieži ir gadījumi, kad implanta iedarbības periods beidzas, bet saimnieks redz un jūt, ka implants vēl strādā, pat līdz 2 gadiem. Tas visbiežāk gadās suņiem , kuri sver līdz 10 kg. Ja suņa sēklinieki vēl joprojām ir mazi, tas nozīmē, ka implants vēl strādā un suns vēl arvien ir kastrēts. Arī analīzes, ar kurām nosaka testosterona līmeni asinīs, var dot precīzu atbildi, vai metode vēl darbojas.

Kad testosterona līmenis sasniedz savu normālo līmeni, implants ir beidzis savu darbību.

Kā es varu pagarināt hormonālās kastrācijas efektu?

Ja jūs esat apmierināts ar šo kastrācijas veidu, varat izvēlēties nākošo implantu ar 6 vai 12 mēnešu iedarbību un efekts turpināsies.

Cik ilgi  sunim drīkst hormonālo kastrāciju turpināt?

Nav noteikts reižu skaits. Ja esat apmierināti ar suņa uzvedību un efekts ir sasniegts, varat šo metodi izvēlēties cik vien ilgi nepieciešams.

Kur es varu veikt hormonālo kastrāciju savam dzīvniekam un kurš man var pastāstīt par to vairāk?

Par hormonālo kastrāciju droši jautājiet savam veterinārārstam.

Atsauces: (1;2) (1) Heidenberger E, Unshelm J., Changes in the behavior of dogs after castration, Tierarztl Prax. 1990;18(1):69-75. (2) R. J. Maarschalkerweerd, N. Endenburg, J. Kirpensteijn and B. W. Knol., Infl uence of orchiectomy on canine behaviour, Veterinary Record 1997 140. 617-619.