TĀ VIENKĀRŠI IR, BET TO VAR MAINĪT
Gadalaikos, kad dzīvnieki izjūt daudz spēcīgāku dzimumtieksmi, suņu un kaķu saimniekiem aktuāls kļūst mīluļu kastrācijas jautājums. Bieži vien suņiem ir dažādas uzvedības izmaiņas - suns kļūst seksuāli aktīvs, nevaldāms, iezīmē teritoriju, mūk no mājām, neklausa saimnieku. Suņiem kastrācija var samazināt agresivitāti un interesi par kucēm, taču ķirurģiskā kastrācija ir neatgriezeniska un var radīt dažādas veselības problēmas nākotnē. Pētījumos pierādīts, ka tikai 60% gadījumos suņa uzvedība pēc ķirurģiskās kastrācijas uzlabojas, bet 40% gadījumos tā paliek nemainīga (1,2). Mēs iesakām - vispirms pārbaudi, vai nepieciešama tik radikāla metode kā ķirurģiska kastrācija un tikai pēc tam izlem, ko darīt!

(1) Heidenberger E, Unshelm J., Changes in the behavior of dogs after castration, Tierarztl Prax. 1990;18(1):69-75.2) R. J. Maarschalkerweerd, N. Endenburg, J. Kirpensteijn and B. W. Knol., Infl uence of orchiectomy on caninehaviour, Veterinary Record 1997 140. 617-619.
ALTERNATĪVA ĶIRURĢISKAI KASTRĀCIJAI - HORMONĀLĀ KASTRĀCIJA (MŪSDIENĪGA UN ATGRIEZENISKA KASTRĀCIJAS METODE)
Šobrīd viena no atzītākajām un saudzīgākajām kastrācijas metodēm pasaulē ir hormonālā kastrācija, jeb implanta ievietošana dzīvnieka organismā, sevišķi vīriešu kārtas suņiem. Tā nav operācija, bet vienkārša injekcija, kuras darbības ilgums atkarīgs no dzīvnieka lieluma. Maza auguma suņiem (līdz 5 kg) un kaķiem tā varētu darboties līdz pat diviem gadiem, lielākiem dzīvniekiem – 6 mēnešus un vairāk.
Hormonālā kastrācija dzīvniekiem ir absolūti nekaitīga. Implanta vielas bloķē hipofīzes izdalītos priekšhormonus, tādēļ nenotiek vīrišķo un sievišķo hormonu izstrāde. Implati, jeb hormonālā kastrācija, dzīvniekam ir daudz drošāka un nekaitīgāka, nekā ķirurģiskā kastrācija.
Vairākās ES valstīs dzīvnieka ķirurģiska kastrācija ir aizliegta, pieļaujot vien hormonālo kastrāciju, kas tiek uzskatīta par daudz humānāku un dzīvniekam saudzīgāku.
Tāpat ir pierādīts, ka daudzas veselības problēmas, piemēram, locītavu slimības, hipotireoze, ar vakcināciju saistītas veselības problēmas, kā arī citas, dzīves laikā iegūtās veselības problēmas, palielinās tieši ķirurģiski kastrētiem dzīvniekiem. (1;2).
Implanti samazina dzīvnieka dzimumdziņu, tomēr viņš var turpināt izrādīt interesi par pretējo dzimumu. Gan ķirurģiskajai, gan hormonālajai kastrācijai ir arī savi negatīvie aspekti, galvenokārt, dzīvnieku pieņemšanās svarā, jo seksuālie hormoni piedalās arī tauku vielmaiņā un aktīvāk noārda taukus, turklāt, samazinoties dzimumtieksmei, dzīvnieki kļūst mazāk aktīvi. Līdz ar to jāseko līdzi dzīvnieka diētai, jādod liesāka pārtika un dzīvnieks jānodrošina ar regulārām fiziskām aktivitātēm.
Hormonālā kastrācija ir atgriezenisks process. Kad implants beidz savu darbību, un, ja saimnieks nevēlās turpmāk implantu ievietot, suns atgūst savus iepriekšējos paradumus un fizioloģiskās īpašības.
(1) Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay Neuter in Dogs; By Laura J. (2) Neutering of German Shepherd Dogs: associated joint disorders, cancers and urinary incontinence, 2016 The Authors. Veterinary Medicine and Science Published by John Wiley & Sons Ltd.
ĶIRURĢISKĀ KASTRĀCIJA
Kastrācija novērš iespēju dzīvniekam saslimt ar tādām slimībām kā prostatas hiperplāzija, perianālā adenoma, piometra, dzemdes sagriešanās, dzemdes izkritums, vaginālā hiperplāzija, viltus grūsnība un citām patoloģijām. Taču ķirurģiskā kastrācija var arī palielināt dažādu slimību, piemēram, ortopēdisko traucējumu, hipotireozes, vecuma demences, kā arī ar vakcinācijām saistīto blakusparādību risku visā atlikušajā dzīves periodā. (1)

Kā notiek ķirurģiskā kastrācija?
Ķirurģiskās kastrācijas laikā veterinārārsts izņem abus sēkliniekus, izdarot nelielu griezumu starp sēklinieku maisiņiem un dzimumlocekli.
Suns operācijas laikā atrodas vispārējā narkozē. Tā kā lietojot narkozi pastāv dažādi riski, tā ir jāizvēlas atbilstoši suņa šķirnei un vecumam.Tiek sagatavots operācijas laukums – noskūts apmatojums, dezinficēta āda. Tad uzklāj sterilu operācijas drānu, lai novērstu infekciju risku. Tiek izdarīts griezums ādā. Sēklinieks atrodas sēklinieka maisiņā un karājās sēklvados. Operācijas laikā sēklvadi tiek pārgriezti, sēklinieki atdalīti un izņemti. Lai dzīvnieks nenoasiņotu, asinsvadi operācijas laikā tiek nosieti un asins apgāde apturēta.
Kad abi sēklinieki ir izņemti, tiek uzliktas šuves. Pēc noteikta laika, kad brūce ir sadzijusi, diegus var izņemt. Ja operācija noritējusi bez sarežģījumiem, suns var iet mājās tajā pašā dienā.
Vai kastrācija ir sunim sāpīga?
Kastrācijas operācijā vienmēr tiek izmantota vispārējā narkoze. Gan operācijas dienā, gan dienu pēc tam, jālieto pretsāpju līdzekļi, ko izrakstījis veterinārārsts, lai jūsu suns justos pēc iespējas labāk.
Kas man būtu jāzina par to, kāds suns būs pēc operācijas ?
Suns, kas laiku pavadījis narkozē, var būt mazliet noguris un pēc pamošanās viņa gaita var būt nestabila. Ja suni vedat mājā operācijas dienā, tad vēlams viņu paturēt drošā, mierīgā vietā, lai tas var atgūties.Ja sunim ir apetīte, varat tam piedāvāt mazas ēdiena porcijas.
Uzmaniet brūci. Ja tā kļūst sarkana, pietūkusi, vai izdalās šķidrums, sazinieties ar savu veterinārārstu. Lai suns nesalaizītu operēto vietu, 10 dienas lietojiet plastmasas aizsargapkakli ap suņa galvu. Ja nepieciešams, aizsargu noņemiet uz īsu brīdi, bet neļaujiet sunim brūci laizīt.
Parasti griezuma vieta tiek sašūta ar diegiem. Diegus no šuvēm parasti izņem pēc 10-14 dienām. Dažos gadījumos lieto diegus, kuri paši uzsūcas, vai brūci salīmē ar speciālu medicīnisko līmi. Tādā gadījumā sekojiet brūces stāvoklim līdzi, bet ja nepieciešams vediet pie veterinārārsta pārbaudīt, vai viss ir kārtībā.
Cik ātri es pamanīšu ķirurģiskās kastrācijas efektu?
Sunim pēc kastrācijas tiek pārtraukta testosterona ražošana, tomēr pirmajās 2-3 nedēļās pēc operācijās vēl iespējama pastiprināta seksuāla uzvedība. Jāpaiet ilgākam laikam, lai jūs redzētu neatgriezeniskas pārmaiņas sava suņa uzvedībā.
(1) Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay / Neuter in Dogs. By Laura J. Sanborn, M.S